5 zasad wyboru dobrego łóżka w szafie.

5 zasad wyboru dobrego łóżka w szafie.

Łóżka w szafie różnią się od siebie, sposobem działania, materiałem z jakiego są wykonane, trwałością, ergonomią działania, ceną. Wybór pośród tych wszystkich parametrów jest trudny, szczególnie gdy nigdy wcześniej nie używaliśmy łóżka w szafie. Opierając się na wieloletnim doświadczeniu podpowiemy jak wybrać optymalne rozwiązanie. 

1. Jak wybrać wygodne łóżko chowane w szafie

Na wygodę spania wpływa materac, oraz wielkość materaca. Wybierając łóżko w szafie musimy być pewni, że dane łóżko podniesie do pionu nasz wymarzony materac. Należy zwrócić uwagę czy dany model łóżka pozwala na regulację siły podnoszenia, gdyż materace różnią się wagą. Należy uważać na łóżka w szafie dostosowane tylko do jednego materaca, zmiana na wygodniejszy może nie być możliwa. 

Wielkość materaca jest istotna, musi nam zapewnić odpowiednią przestrzeń w czasie snu. Łóżka dla dzieci mogą być krótsze np. 190cm, dla dorosłych dwu metrowe. Szerokość dla dwojga to minimum 140 cm. Wielkość materaca jest bardzo istotna, gdyż jeśli zdecydujemy się na za małe łóżko trudno będzie je powiększyć.

Na komfort spania również wpływa mocowanie materaca. Powinno być na tyle dyskretne, żeby nie dało sięgo  wyczuć poprzez prześcieradło. Często stosowane taśmy z klamrami, trzeba odpowiednio ustawić aby nie wpijały się potem w plecy. Dobre są taśmy bez klamerek, ale łączone "rzepami". Najlepszym rozwiązaniem jest takie ukrztałtowanie ramy łóżka, aby trzymała materac w pozycji pionowej. 

2.Jak wybrać łóżko, które łatwo złożyć i rozłożyć

Sercem każdego łóżka w szafie jest mechanizm równoważący jego ciężar tak aby nawet dziecko było w stanie go podnieść lub opuścić bezpiecznie i wygodnie.

Łóżko w położeniu rónowagi, ani nie opada, ani samo się nie zamyka. Jak to łóżko NEXTBED na zdjęciu pod spodem. Łóżko pozostające w odchyleniu około 20-30 stopni od pionu jest zrónoważone. Takie wyważenie łóżka zapewnia jego długowieczną bezawaryjną pracę, oraz komfort użytkowania na codzień.

łóżko w szafie NEXTBED w pozycji równowagi

                          
Brak mechanizmu. Zdecydowanie odradzamy wszelkie łóżka nie mające mechanizmu rónoważącego. Można spotkać takie rozwiązania w przypadku łóżek poziomych. Są uciązliwe i niebezpieczne w użyciu.

Mechanizmy oparte o siłowniki gazowe (sprężyny gazowe) zwykle są stosowane w tanich łóżkach w szafie. Zaletą jest prostota mechanizmu, do wad należy zaliczyć brak regulacji siły działania, powoduje to kilka niedogodności. Każda sprężyna gazowa traci siłę wraz z czasem. Produceni podają że "Każda sprężyna gazowa zaprojektowana jest na 30 tys. cykli. Testy wskazują możliwy spadek siły do 10%. Podczas pierwszych dwóch lat użytkowania teleskopu gazowego max. może to być 8%." Może to spowodować, że łóżko zacznie samo opadać, albo będzie ciężej je zamykać. Brak regulacji uniemożliwoa korektę spadku siły sprężyny. Zmiana materaca również jest utrudniona, nowy materac musi być tej samej wagi, co po kilku latach od kupna łóżka może być trudne do osiągnięcia, ze względu na zmiany w budowie materacy. Nie należy kupować łóżek gdzie masa materaca idealnego do danego łóżka jest nieznana. Może się okazać, że dobranie materaca będzie wymagać kilku prób, i może nie być możliwe dobranie idealnego.

Mechanizmy oparte o sprężyny stalowe. Najpopularniejsze na rynku rozwiązanie, ze względu na swoje zalety. Należy zwrócić uwagę ile sprężyn ma mechanizm, czym więcej tym lepiej. Oznacza to, że dokładając lub ujmując sprężyny możemy regulować siłę z jaką podnosimy i opuszczamy łóżko. Dużo sprężyn pozwala na precyzyjną regulację. Np. gdy mechanizm ma 18 sprężyn i siłę 100 kg, to każda sprężyna daje precyzję regulacji około 5 kg. Czyli możemy regulować siłę od 0 do 100kg ze skokiem 5,5 kg. Gdy mechanizm ma 6 sprężyn, to skok regulacji będzie już około 16 kg, co może uniemożliwiać idealną regulację. Często mechanizmy sprężynowe posiadają dodatkową śrubę, którą można wyregulować siłę w pewnym zakresie. Sprężyny stalowe mimo specjalnych technoligi wkonania rónież tracą swoją siłę, lecz dzięki możliwości regulacji siły można spadek ten skompensować, albo dokładając sprężynę albo wymieniając na nową. Należy zwrócić uwagę czy istnieje możliwość zakupu lub wymiany na mocniejsze sprężyny. 

Mechanizmy elektryczne rzadko spotykane, z zalet to tolerancja na wagę materaca oraz wygoda składania i rozkładania, wady to problemy z serwisem, hałas przy otwieraniu i zamykaniu, oraz wolna praca mechanizu. 

Drugą ważną cechą łóżka w szafie jest pozostawanie w pozycji zamkniętej. Jeśli mechanizm nie jest dobrze zaprojektowany będzie wymagał dodatkowego zamka, aby łóżko samo nie opadało po zamknięciu. Profesjonalne rozwiązania pozostają w pozycji pionowej bez blokad, łóżko jest blokowane poprzez odpowiednią konstrukcję układu podnoszącego. 

Również ważne jest pozostawanie łóżka w pozycji otwartej. Jeżeli łóżko samo się składa, trzeba zmniejszyć siłę mechanizmu, lub dociążyć łóżko. 

3. Jak przechowywać pościel?

Pojemnik na pościel zwykle obok łóżka lub w jego głębi. Łatwo włożyć tam pościel, łątwo wyjąć. Ale lepsze będą 

Taśmy mocujące pościel, które są najczęściej spotykanym rozwiązaniem, zwykle są to paski nylonowe zakończone klamerkami, po spięciu trzymają pościel na miejscu po zamknięciu łóżka w szafie. Rozwiązanie proste i skuteczne. Poduszkę możemy schować pod kołdrę aby się nie poniewierała. Taśmy mają tą wadę, że niewiadomo co z nimi zrobić jak łóżko jest otwarte. 

Systemy ułatwiające przechowywanie pościeli. Najprostrzym przykładem takiego systemu jest drążek łączący nóżki, po prostu, podnosząc łóżko, po podniesieniu nóżek kołdrę przerzucamy przez drążek i zamykamy łóżko. Najprostrze i najwygodniejsze rozwiązanie. 

Ważne przy wyborze łóżka jest sprawdzenie czy po zamknięciu pościel zmieści się w skrzyni. Trzeba uwzględnić grubość łóżka, materaca i pościeli czy nie będzie grubsza niż głębokość szafy.

4. Jakie łóżko nadaje się do codziennego użytku?

Aby łóżko spełniało wymogi codziennego użytku, powinno wytrzymać 3 000 cykli pracy bez awarii. Co odpowiada mniej więcej 10. latom użytkowania. O ile dla małych łóżek jest to łatwe do spełnienia, to dla łóżek podwójnych i większych z ciężkimi materacami, jest to już wynik trudny do uzyskania. Duże siły działąjące na sworznie około trzynastokrotnie przewyższają masę łóżka. Powodują ich szybkie zużycie, kończące się zwykle wymianą mechanizmu. Minimalna gwarancja dla łóżka do codziennego użytku powinna wynosić 5 lat. Dobre łóżko będzie miało regulację siły zamykania, trwałe łożyska ślizgowe (mosiężno-stalowe) lub maszynowe. Możliwość dokupienia sprężyn, które z czasem mogą stracić trochę mocy.

5. Jak ustawić łóżko aby wygodnie je używać.

Każde łóżko ma podane wymiary po otwarciu, należy sprawdzić czy dane łóżko nie wejdzie w kolizję z innymi meblami czy ścianą po otwarciu. Łóżko wpasowane w pomieszczenie bez żadnego luzu nie będzie komfortowe w codziennym użytkowaniu. Warto pozostawić minimum 30 cm odstępu od przeciwległej ściany do otwartego łóżka. Miejsce po bokach jest mniej istotne.

Mamy nadzieję, że powyższe rady spowodują iż wybrane łóżka w szafie będą służyły długo i dadzą maksimum komfortu w codziennym bezawaryjnym użytkowaniu. 

Opublikowano 2018-01-01 przez Andrzej Home, Poradniki 41929
Porównaj 0
Poprzedni wpis
Następny wpis