Półkotapczan - Poradnik

Półkotapczan - Poradnik

Wielkość i ciężar półkotapczanu.

Przy projektowaniu półkotapczanu, parametrem, który nas najbardziej ogranicza, jest nośność mechanizmu podnoszącego. Wielkość łóżka ma drugoplanowe znaczenie. Można wykonać półkotapczan pionowy do materaca szerokości nawet 160 – 180 cm i długości 200 -220 cm. Ważne, aby waga materaca, frontu i pościeli nie była większa niż nośność mechanizmu podana przez Producenta. Jeśli mechanizm półkotapczanu będzie przeciążony, nie będzie w stu procentach spełniał swojej funkcji. Oczywiście będzie nas częściowo odciążał przy opuszczaniu i podnoszeniu łóżka. Będziemy musieli użyć większej siły i obsługa łóżka będzie dużo mniej komfortowa. W przypadku zbyt dużego obciążenia, które musi przejąć mechanizm, istnieje niebezpieczeństwo jego uszkodzenia pęknięcia sprężyny lub szybszego zużycia się elementów mechanizmu.

Mechanizm półkotapczanu

Łóżka w szafie mogą mieć mechanizmy oparte na sprężynach mechanicznych lub gazowych. Sprężyny gazowe są przeważnie przystosowane do konkretnego ciężaru łóżka i nie mają możliwości regulacji. W przypadku mechanizmów działających przy wykorzystaniu stalowych sprężyn możemy dokonać regulacji, dodając lub usuwając sprężyny z mechanizmu. Odpowiednio dobrana ilość sprężyn umożliwia nam podnoszenie łóżka przy użyciu minimalnej siły. Wykonując łóżko w szafie 160×200, należy pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej sztywności mebla i zachowaniu kątów prostych, tak aby mechanizm mógł prawidłowo działać. Niedokładne wykonanie półkotapczanu i brak sztywności może spowodować uszkodzenie mebla i wyrwanie mechanizmu z drewna.

Półkotapczan poziomy czy półkotapczan pionowy

W przypadku szerokich półkotapczanów warto sprawdzić, czy można wykonać półkotapczan poziomy – wtedy siły obciążające mechanizm są mniejsze. Optymalne i najczęściej wykonywane szerokości łóżek pionowych dla dwóch osób to 140,150,160 cm. Te standardowe wielkości zapewniają nam dobre i wygodne korzystanie z półkotapczanu. Najważniejszym elementem mechanizm łóżka chowanego w szafie, jeśli chodzi o jego estetykę, jest front mebla. Może on być wykonany z materiału pasującego do pozostałych mebli w pomieszczeniu, ale może być też elementem, który się wyróżnia i jest dodatkową ozdobą w pokoju. Wykonania frontów łóżko w szafie z biurkiem mogą być bardzo różne – spotyka się fronty lustrzane, z grafiką, obrazem, czy zamontowanym telewizorem. Ogranicza nas tylko wyobraźnia i jak zaznaczyliśmy na początku artykułu nośność mechanizmu.

Opublikowano 2020-01-07 Home, Poradniki 5039
Porównaj 0
Poprzedni wpis
Następny wpis